Vitamin D je nesmírně důležitou složkou stravy, která ovlivňuje mnoho procesů v našem těle. Podporuje především kosterní a svalový systém, ovlivňuje také fungování imunitního systému a reguluje hladinu glukózy v krvi. Abyste se vyhnuli nedostatku vitaminu D, vyplatí se zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na tuto složku.
Mastné ryby
Zdrojem vitamínu D jsou tučné ryby, jako je losos, makrela, sardinky a tuňák. 100 g lososa obsahuje asi 600-1000 IU vitaminu D a 100 g makrely dokonce až 2000 IU. Za pozornost stojí také olej z tresčích jater, který je nejen zdrojem vitamínu D, ale také omega-3 mastných kyselin.
Vejce
Vejce jsou dalším přirozeným zdrojem vitaminu D. Jedno velké vejce obsahuje asi 20 IU vitaminu D a vaječný bílek obsahuje více než žloutek. Je však třeba pamatovat na to, že nejvíce vitaminu D se nachází ve žloutku, proto se vyplatí jíst i celá vejce.
Houby
Houby, zejména sušené, jsou bohaté na vitamín D. Ve 100 g sušených hub je asi 2 300 IU vitamínu D. Za připomenutí stojí i medicinální houby, jako je shiitake nebo maitake, které jsou rovněž cenným zdrojem vitamínu D.
Mléko a mléčné výrobky
Mléko a mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vitamínu D, zvláště když jsou o tuto složku obohaceny. Ve 100 ml mléka je asi 40 IU vitaminu D, v porci sýra asi 5-6 IU. Za pozornost stojí také jogurt, kefír nebo podmáslí, které jsou často obohaceny o vitamín D.
Zelenina
Přestože většina vitaminu D ve stravě pochází z živočišných produktů, vyplatí se zařadit do jídelníčku zeleninu bohatou na tuto složku. Mezi takovou zeleninu patří špenát, kapusta, brokolice, chřest nebo mrkev. Je však třeba připomenout, že vitamín D ze zeleniny se v těle vstřebává hůře než z živočišných produktů, proto se vyplatí doplnit stravu o další zdroje vitamínu D.
Sluneční světlo
Sluneční záření je také přirozeným zdrojem vitaminu D. Kůže pod vlivem UVB záření produkuje vitamín D, který je následně transportován do jater a ledvin, kde je přeměněn na biologicky aktivní formu. Proto je důležité pravidelně pobývat na slunci, zejména v létě. Měli byste však pamatovat na ochranu pokožky před nadměrným zářením a vyhýbat se vystavení slunci během špiček.
Vitamin D je nesmírně důležitou složkou stravy, která ovlivňuje mnoho procesů v našem těle. Přírodními zdroji vitamínu D jsou především tučné ryby, vejce, houby, mléko a mléčné výrobky a sluneční záření. Tyto produkty se vyplatí pravidelně zařazovat do jídelníčku pro doplnění nedostatku vitaminu D. V případě nedostatku vitaminu D se však doporučuje i suplementace, která by měla být prováděna pod dohledem lékaře.