Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) zachytil hvězdu na pokraji výbuchu supernovy. Observatoř zaznamenala vzácný pohled posledního dne na Wolf-Rayetovu hvězdu WR 124, která se nachází asi 15 000 světelné roky daleko v souhvězdí Arrow, v nebývalých detailech, díky výkonným infračerveným přístrojům.
Wolf-Rayetova hvězda WR 124, jedna z nejjasnějších, nejhmotnějších a nejsnáze lokalizovatelných hvězd, byla cílem pozorování vesmírným dalekohledem Jamese Webba v červnu 2022, ale snímky zaznamenané v té době byly zveřejněny až nyní. Webb ukazuje hvězdu WR 124 v nebývalých detailech.
WR 124
Wolf-Rayetovy hvězdy jsou masivní slunce s charakteristickými širokými čarami v emisním spektru namísto úzkých absorpčních čar, které vědci vysvětlují rozsáhlým obalem plynu a prachu. Tyto hvězdy jsou v posledním stádiu evoluce – odhazují své vnější vrstvy, což má za následek výše zmíněné charakteristické plynové a prachové halo.
Hvězdy tohoto typu byly poprvé pozorovány v 19. století. K dnešnímu dni je nám známo několik stovek takových objektů. Ale ne všechny hmotné hvězdy projdou touto krátkou fází, než se stanou supernovou, díky čemuž jsou Webbova podrobná pozorování cenná pro astronomy.
Vědci se domnívají, že WR 124 je 30krát větší než hmotnost Slunce a zatím ztratila asi 10krát větší hmotnost než Slunce. Hvězda je obklopena oblakem vlastního materiálu. Tento mrak se rozšiřuje kolem hvězdy. Jak se vyvržený plyn a prach vzdalují od hvězdy a ochlazují se, vzniká kosmický prach, který září v infračerveném spektru, což dokonale „vidí“ Webbův dalekohled.
Kosmický prach
Tento kosmický prach zajímá i vědce. A to z mnoha důvodů. Prach je nedílnou součástí fungování vesmíru: chrání hvězdy při jejich vzniku, shromažďuje se, aby pomáhal formovat planety, a slouží jako platforma pro částice, které se mohou tvořit a shlukovat. Právě tento druh prachu mohl přinést na Zemi stavební kameny života. Navzdory mnoha důležitým rolím je ve vesmíru stále více prachu, než mohou současné astronomické teorie o jeho vzniku vysvětlit.
JWST otevírá nové možnosti pro detailní studium kosmického prachu, který lze nejlépe pozorovat v infračervené oblasti. Před Webbem astronomové jednoduše neměli dostatek podrobných informací, aby mohli prozkoumat tvorbu prachu v prostředích jako WR 124 a zda jsou prachová zrna dostatečně velká a hojná na to, aby přežila supernovu a významně přispěla k celkovému rozpočtu vesmíru na prach. Nyní mohou být tyto otázky zodpovězeny analýzou shromážděných dat.
Hvězdy jako WR 124 také slouží jako analogy, které astronomům pomáhají pochopit klíčové období rané historie vesmíru. Podobné umírající hvězdy nejprve osévaly mladý vesmír těžkými prvky vykovanými v jejich jádrech – prvky, které jsou nyní běžné.
Obrázky v plném rozlišení si můžete prohlédnout na webových stránkách NASA .