Vědci zaznamenali, jak skupina kosatek plave s mladým pilotem. Jedna z dospělých samic se navíc starala o zjevně oslabené mládě. Vědci se domnívají, že jde pravděpodobně o příklad mezidruhové adopce.
V roce 2021 členové nevládní organizace Orca Guardians Island pozorovali skupinu kosatek spolu s dospělou samicí jménem Sædís (což znamená „bohyně moře“) s poněkud neobvykle vypadajícím mládětem. Neobvyklé, protože postrádá charakteristický bílý ovál u oka. Tato neobvyklá skupina byla pozorována asi 21 minut. Následná konzultace se specialisty utvrdila členy týmu v přesvědčení, že mládě patří k úplně jinému druhu a že jde o velrybu dlouhoploutvou.
Mimořádný objev se smutným finále
Sama Sædís se během této doby chovala zcela nezvykle, jako by se starala o malého pilota. Jeho stav tehdy nebyl dobrý. Dospělá samice mu dovolila plavat těsně za prsní ploutví, čímž usnadnila překonání odporu vody a umožnila mláďatům šetřit síly. Jde jednoznačně o ochranné chování. Kosatky to dělají vyčerpaným nebo nemocným jedincům.
Bohužel ho orka nedokázala nakrmit. Vědci nepozorovali žádné známky toho, že by Sædís kojila. Když byla v roce 2022 znovu spatřena, pilotní velryba už s ní nebyla. Takže je třeba vzít v úvahu, že nepřežil.
Adopce nebo únos?
Odkud by se ale při orbě vzal malý pilot velryba? Tato otázka vědce zmátla. Zde byly zvažovány dvě možnosti. První předpokládala, že kosatka adoptovala zbloudilou pilotní velrybu. Což by vysvětlovalo její chování a ohleduplnost. Existuje však další možné vysvětlení, které je ještě překvapivější. Abychom to ale mohli zmínit, musíme se nejprve podívat na vztah mezi kosatkami a piloty v těchto vodách.
V roce 2022 pozorovatelé z Islandu Orca Guardians zahlédli pilotní velryby, jak pronásledují skupinu kosatek z území. Je možné, že kořenem tohoto konfliktu byl přístup k potravě, protože tyto dva druhy soupeří o zdroje u pobřeží Islandu. Překvapivé však bylo, že ve chvíli, kdy pilotní velryby vzdaly své pronásledování, orkové se otočili zpět k nim. Co ale může být za jejich chováním? A mohou být spojeni s případem Sædís, vedoucí malého pilota?
Na rozdíl od zdání mohou být tyto dvě věci propojeny. Je možné, že důvodem honičky nebylo zbavit se konkurence, ale zahnat případného únosce. Ano: vědci zvažují možnost, že Sædís, zbavený možnosti mít potomka, se možná pokusil nebo dokonce skutečně unesl jednu z pilotních velryb ze stáda. V této fázi však vědcům chybí důkazy, které by jasně identifikovaly jednu z těchto dvou možností jako správnou, a bude zapotřebí další pozorování interakcí mezi těmito dvěma druhy.